Share

Ayvalık

Ayvalık Cunda (Alibey) Adası

 

yüzyıl kent dokusunun taşıyıcıları durumundaki Ayvalık Evleri’nin büyük bir bölümü günümüze ulaşmış ve günümüzde de kullanım potansiyelini sürdüren meskenlerdir. Mübadele sürecinin ardından Rumların yerleşimden ayrılmalarıyla boşalan bu konutlara, Girit ve Midilli Adası’ndan gelen mübadiller yerleştirilmiştir. Bu yüzden evler, hem tarihi kent dokusunun büyük ölçekte taşıyıcıları olmaları hem de tarihsel süreç içerisinde mesken potansiyelini sürdürmelerinden dolayı yerleşim açısından büyük önem taşırlar. Tarihi kent dokusunun ve doğal olarak evlerin de günümüze ulaşmasını sağlayan en önemli etken ise, Ayvalık kent dokusunun korumaya alınmış olmasıdır. Gayrimenkul Eski Eserler ve Anıtlar Yüksek Kurulu’nun 19.06.1976 tarih ve 160 sayılı kararıyla Ayvalık, korunması gerekli doğal ve tarihi alan olarak kabul edilmiştir. Çıkarılan ilk imar planına göre 1700 ev tescillenmiştir. Bu açıdan evlerin büyük bir bölümü kent dokusu içindeki yerlerini korumaktadır (Akın, 2015: 123).

 

Masmavi berrak suları ve her biri birer doğa harikası göz alıcı irili ufaklı adalarıyla Balıkesir’in gözde ilçesi Ayvalık, Eylül’de bir başka güzel. Ayvalık’ın incisi Cunda ise egzotik ruhu ve sıcakkanlı karakteriyle turistlerin ilgi odağı.

 

Ege’nin incisi Ayvalık ve Cunda mimarisinden, mutfağına, tarihi zenginliğinden göz alıcı doğasına kadar hayranlık verici.

 

Ayvalık altın sarı kumsalları, masmavi sularıyla Türkiye’nin en güzel plajlarına sahip. Yazın son tatili için Ayvalık harika bir adres.

 

 

NE YAPILIR?

 

    Ayvalık’ın en güzel plajları Sarımsaklı’da bulunuyor. Sarımsaklı berrak suyu ve altın sarısı kumsalıyla plajda harika bir gün geçirmenizi garanti ediyor. Ayvalık ve Cunda, komşu topraklar Yunanistan’dan özellikle Midilli adasından her gün pek çok misafir ağırlıyor. Ayvalık-Cunda gezinize çıkmadan önce vize işlemlerinizi tamamlarsanız Midilliyi de görebilirsiniz. Cunda’ya gelmişken mutlaka adalar turuna çıkıp, bu doğal güzellikleri görün. Hasır ve Maden adalarının tur kapsamında olup olmadığına özellikle dikkat edin.

 

BEĞENDİKLERİMİZ

 

    Cunda’da kültür turuna çıkarsanız Tarihi Rum kilisesi Taksiyarhis’i mutlaka ziyaret edin. Yokuşu takip ederek çıkacağınız Aşıklar Tepesi, nefes kesici manzarası ile gerçekten çok romantik. Cunda’da harika bir günbatımı manzarasının bir diğer adresi ise Şeytan Sofrası… Mutlaka görün.

 

NE YENİR, NE İÇİLİR?

 

    Cunda’nın en meşhur kafelerinden biri olan Taş Kafe’de Ayvalık tostunu buz gibi bir bardak ayranla yudumlayın. Sahil kenarında yanyana dizilmiş balık lokantalarında tüm deniz ürünlerini, Cunda’ya özel mezeleri bulmak mümkün. Girit usulü ot çeşitleri radika, istifno, turp otu, kalamar, ahtapot, yengeç gibi deniz ürünlerini mutlaka deneyin. Ayvalık mutfağının lezzet sırrı ise meşhur zeytinyağında gizli. Ada lokması ve sakızlı dondurma adaya özgü tatlar. Ayrıca Balıkesir’in meşhur tatlısı Hoşmerim Ayvalık’ta farklı bir sunuma sahip.

 

YAPMADAN DÖNMEYİN

 

 

MANASTIRLARI GÖRÜN

 

    Cunda birçok tarihi kalıntıya sahip. Tarihi kalıntılar kadar adanın manastırları da turistlerin gözdesi. Mübadele öncesi Ortodoks cemaatin yaşadığı adada Dalyan Boğazı’ndan çıkışta bulunan Koruyan Meryem Manastırı, Ay Işığı Manastırı, Ayos Apostolos Manastırı ve İlyas Peygamber Manastırı’nı fırsat bulursanız mutlaka ziyaret edin.

 

DALIŞ CENNETİ

 

    Ayvalık’ta İlyosta’dan Melina’ya, Taş Adası’ndan Deli Memet ve Kerbela’ya 60 dalış bölgesi mevcut. Bu dalış bölgelerine gece ve gündüz dalışları düzenleniyor. Ayvalık, Kuzey Ege’de 24 adacıktan oluşan, balıkadamlar tarafından en çok tercih edilen dalış bölgelerinden biri. Mercan reefleri açısından çok renkli, zengin dip yapısı ve tartışılmaz berraklıktaki denizi ile su altı fotoğrafçıları içinde ideal. İlyosta, Melina, Taş Adası, Yalnız Ada ile kırmızı mercanların yoğun olduğu Ezer Bey, Kerbela ve Deli Memet gibi dalış noktalarında dalış eğitimi de veriliyor.

 

BUNLARI NOT ALIN

 

CUNDA ÇARŞISI CIVIL CIVIL

 

    Cunda’da her akşam meydanda kurulan tezgahlarda ne ararsanız var. Deniz taşları ve şifalı taşlardan yapılan kolye, küpe ve bileklikler çok şık ve oldukça ucuz. Şık eşarplar, hatıra eşyalar da çok çeşitli.

 

NEREDE KALINIR?

 

   Cunda’da bir butik otelde konaklamayı düşünüyorsanız, King Aegeus butik otelinde konaklayabilirsiniz. Adaya hâkim konumu ve eşsiz mimarisiyle iyi bir seçenek olacaktır.

 

NASIL GİDİLİR?

 

    Ayvalık, İzmir- Bergama üzerinden gelip Truva-Çanakkale- Edirne ve İstanbul’a uzanan E-24 karayolu üzerinde, Ege’nin Akdeniz sahil şeridinin başladığı yerde kurulu. İlçe, karayolu ile İzmir’e 135 Km mesafede bulunuyor. Ayvalık’a İzmir’den kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Cunda’ya ise Ayvalık’tan bot ya da dolmuşla geçebilirsiniz.

 

    Cunda (Alibey) Adasıyla ilgili detaylı bilgiyi www.cunda.net adresinden bulabilirsiniz.

 

Kaynaklar:
Akın, Berrin (2015). Ayvalık Evleri’nin Cephe Karakterinin Oluşumuna Etki Eden Faktörlerin Değerlendirilmesi. Sanat Tarihi Dergisi, Ekim: 2, Sf, 121-138.
www.seninle.com.tr. Erişim Tarihi: 10.12.2020 21:05.
www.cunda.net. Erişim Tarihi: 15.12.2020 13:10.
Fotoğraflar: Dijitalimaj / Brıan Chase, Hürriyet Arşiv, Hakan Öge